İYİLİĞİNİZ İÇİN

7 ADIMDA FABRİKA AYARLARINA NASIL DÖNÜLÜR? Sıcaklarda motivasyonu geri kazanma rehberi

Ağustos 8th, 2016 | by Ufuk Koç

Hava çok sıcak. Gerçek şu ki; böyle bir sıcakta, bu kadar çok su ve mineral kaybederken verimli çalışmanız gerçekten çok ama çok zor.

Bu sıcakta kalkışanın…

Bilerek mi, sırf sadistliğinden mi bilinmez birileri bu sıcakta darbe yapmaya çalıştı. İnanılmaz bir motivasyon yahu! Bak 27 mayısa, bak 12 Eylüle, bak 28 şubata… Bu darbe, seçildiği gün itibariyle zaten baştan kaybetmeye mahkumdu. Neden mi? Türk insanı kadar kuralları esneten, kural tanımaz bir milleti başka bir yerde bulamazsınız da ondan.

11 Eylül olayları olduğunda yani kulelere uçaklar çarptığında acil tahliye kurallarını dinlemeyen ve işe geç kalan Türkler kurtulmuştu.

17 Ağustos 1999 depremi sonrasında evler zaten zangır zangır sallanıyorken eve girmeme bahanesiyle parkları ve bahçeleri mekan tutmuştu herkes. Dev gibi binanın gölgesinde, apartmanın kameriyesinde komşular birbirini tanımışlardı. Ama bir sorun vardı, yine o koca binanın gölgesinde oturuyordu herkes.

Japonya’da jeofizik üzerine yapılan bir sempozyum sırasında da bir deprem yaşandığında binadan atlayarak ayağını kıran da bir Türk mühendisti.

15 Temmuz darbesinde tankı ısıran amca kadar uçağın üzerine atlamaya çalışan bir Ankaralı da beni hayrete düşürmüştü. En büyük avantajımız mantıkla değil, duyguyla düşünmemiz mi, yoksa çabuk unutmamız mı bilmiyorum. Ama her durumda avantajlıyız.

Uzun bir bayram tatili, ardından delice sıcaklar, ardından kafayı adam öldürmekle bozmuş bir örgütün saçma sapan darbe girişimiyle motivasyonlar iyice dip yaptı. Ama hayata dönmek gerek arkadaş! Canımız ne kadar denize girmek, bir su şırıltısında ya da dalga sesinde yarım saat şekerleme yapmak da istese olmuyor işte, olmuyor!!!

Peki, nasıl kendi kendimizi motive edeceğiz?

Bu tavsiyelerimi yabana atmayın. hepsini değil ama sadece ikisini bile yapsanız diğerleri örgü mayo söküğü gibi gelecek. hala tatil yapamamış ben zavallı hizmetkarınızın uyguladıklarıdır bunlar!

BİLGİSAYAR MASA ÜSTÜNÜ, OLMADI GERÇEK MASA ÜSTÜNÜ CANLANDIRMAK

En çok zaman geçirdiğiniz alanın canlandırılması, yenilenmesi, kafa yoran malzemelerin azaltılması, yani görüntüye girenlerde bir sadeleştirme gerekiyor. Bu arada ikişer günlük soysal medya orucu tutun.

HEMEN EVE DÖNMEMEK, BİRAZ OYALANMAK

İşten çıkar çıkmaz hemen eve gitmemeye çalışın. Yolunuzu değiştirin, farklı bir yere uğrayın. Biraz oyalanın.

BUZLU ÇAY YAPMAYI ÖĞRENMEK, SUYU BİLE KOKTEYLE ÇEVİRMEK

Bakkallarda satılan ICE TEA’den bahsetmiyorum. demlediğiniz bir çayı güzelce süzüp, üstüne su, bir parça kabuklu limon, bol buz, nane yaprağı. Süper serinletir. Yok, sevmediniz mi? o halde bir bardak suyun içinde bir kabuklu limon dilimi, bir taze nane dalı ve hatta varsa biraz daha küçük meyvelerle kendinize sulu bir kokteyl hazırlayın.

MEYVE YÜKLEMESİ YAPMAMAK

Serinletici meyveler insana iyi gelir. Bırakın kalori hesabı yapmayı. biraz hayattan keyif alın. Meyvelerinizi yavaş ve tadını çıkara çıkara yiyin.

MÜZİK DİNLEMEK

Kulaklık takılır, güzel ve neşeli bir parça seçilir ve ofiste çalışırken sadece 4 dakikalığına işe müzik arası verilir. Çok iyi gelecek.

 

VÜCUDU ESNETMEK VE GÜÇLENDİRMEK

Yoga gibi bedene esneklik ve güç kazandıran egzersizler yapmak özgüven patlaması yapar. Gerçi tankı ısıracak kadar azıtmazsınız ama yine de sınırlarınızı güçlendirir.

ELİNİZE YAPIŞAN VE YAPMADIĞINIZ BİR İŞİ BİTİRMEK

Çok uzun zamandı ertelediğiniz bir işi yapmak için kendi kendinize karar verin ve o işi bitirin. göreceksiniz başka şeyleri de yapmak isteyeceksiniz. Özgüveninizin artması için karar vermelisiniz önce.

Önümüzdeki birkaç yıl biraz daha zorlu geçebilir. Ama bu yaşananların altında kendince bir hayır var. Gidebileceğiniz, size “aman n’olur gel, sana çok ihtiyacımız var” diyen bir başka ülke yoksa, Bodrum veya Alaçatı’ya da kaçsanız aynı şeyleri yaşayacaksınız. Öyle ki, darbecilerin en tehlikelileri bile Marmaris’te yakalandı. Kısaca mekanınızı cennete cebirin ki, ofisiniz de cennet olsun. Yurtta sulh, cihanda sulh sözü rehberiniz olsun.

İç huzurunu sağlayanın uzun vadede kazanabileceği süper bir yatırım aracı sunuyorum sizlere. Kullansanız da kullanmasanız da ruhunuzun serinlemeye ihtiyacı var.

Ufuk Koç
Kurşun İşlemez Satışçı ve kalabalık bir yazar kadrosuyla kaleme alınan İtirazım Var kitaplarının kalem efendisi. Eğitimci, danışman ve yönetici koçu. Eyefitturkey göz egzersizleri programının tasarımcısı ve yöneticisi. Soytarı avcısı olarak ek iş yapıyor. Yazıyor, bağırıp çağırıyor, hayata dair ufak tüyolar veriyor; Duyabilene…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]