İYİLİĞİNİZ İÇİN

Ana – Babalar Ne İster?

Eylül 2nd, 2014 | by Oya Ertay
Ana – Babalar Ne İster?
Eğitim
0

Söz konusu ana babalar Türkiye’de yaşar tabi. Bir türlü muasır medeniyetine erişemediğimiz Batı’lı aileler farklı şeyler istemektedir. Çocuklarının özgür, bağımsız ve kendine yeten bireyler olmaları gibi.

Bu ay “Büyük Eğitimciler” dizimize başladık Viral Edito’da. Ancak okulda kullanılan metod ne olursa olsun, çocuk üzerindeki en büyük etki tabi ki aileden geliyor.

ANA BABALAR NE İSTER?

1)      Tabi ki söz dinleyen, efendi, uslu çocuklar ister. Ama bu çocukların dışarıdan havuç ya da sopa yoluyla değil, içselleştirerek efendi olmalarını sağlamakta maalesef pek başarılı değiliz. Yani “yarım saat uslu dur, oyuncak alacağım” ( ödül) ya da “ bak sesini kesmezsen yersin tokadı”    ( ceza) dışında pek bir araç bilmeyiz bu davranışı geliştirmek için. Bazen otobüste, metroda modern görünümlü ya da değil, farklı geçmiş, eğitim düzeyi ve aile yapısından gelen  annelerin  çocuklarına söyledikleri cümleleri duyuyor ve acı hissediyorum.  Bela ve lanet okumalar, acımasızca eleştirmeler. Siz doğru örnek olmazsanız, yapıcı cümleler kurmazsanız “bela “ olmamayı nasıl öğrenecek o çocuk?

2)      Akıllı ve çalışkan olsun isterler. Bir miktar sizlerin genlerinde saklı olmakla birlikte, aile içinde çalışkan olmak önemli bir değer ve sergilenen bir davranış değilse, çocuğun çalışkan olması zordur. Ana-baba evi söylenerek topluyor, televizyon karşısından kalkamıyorsa çocuğun nasıl bir mucize yaratmasını bekleyebiliriz?

3)      Sorumluluk sahibi olmasını ister;  ama bunun gerçekleşmesi için erken yaşlardan itibaren o çocuğa minik görevler, sorumluluklar verilmelidir. Bardağını mutfağa götürmek,  kitapları rafa geri dizmek, eğri büğrü de olsa yatağını toparlamak gibi. Bırakın yatak örtüsü yamuk ve kabartılı olsun. Çocuk bunu “başardığı” hissini tatmalı, düzenli olarak. Bizler öyle mükemmeliyetçi bir ulusuz ki ülkenin her yeri dökülür, ama çocuk yatağı düzgün toplamadı diye analar kıyameti koparır! Elini attığı her işe karışmayın, bırakın denesin, yanılsın ve “yapmayı” öğrensin. Bunu sizin isterik çığlıklarınız eşliğinde öğrenmesi  mümkün değil.

4)      Kendi dediği olsun ister; “o çocuktur, bir birey bile değildir. Ben ne dersem onu yapar “ kıvamında küçük robotlar isteriz çoğu zaman. Kıyafetlerini biz seçeriz ( oysa 4-5 yaşından itibaren onlara da fikir sorabiliriz bu konuda) neredeyse okula başlayana kadar ağızlarına lokmaları biz tıkarız. Maalesef “aşırı koruyucu” bir çocuk yetiştirme tarzımız var ve sonucunda büyüyemeyen, en ufak bir karar için bile etrafındaki karar mercilerinin gözünün içine bakan, değişimden ve risk almaktan korkan pısırık bireyler üretiyor bu yaklaşım.

Araştırmalar, “ Ana-babanın temel tavrının, özel yetiştirme yöntemlerinin her türlüsünden daha önemli ve belirleyici rol oynadığını “ gösteriyor. Temel tavır derken, çocukla iletişim kurduğunuz dil, ona nasıl hissettirdiğiniz ve sadece ona karşı değil tüm evrene ve diğer insanlara olan davranışlarınızdır. Siz hayvan tekmelerseniz, o da tekmeler, kızgınken küfrederseniz o da eder. Dünyadaki iyilik ve kötülükleri meşrulaştıran EBEVEYN davranışıdır. Yani “iyi bir evlat” yetiştirmeye önce kendimizden başlamalıyız.  Büyüklerimizin bizleri yetiştirirken yaptığı hataların etkilerinin farkına varıp minimize etmezsek, daha çok demokrasi, eşitlik ve aydınlık bir gökyüzü hayalini nasıl kuracağız?

Peki çocuklarınız sizden ne bekler, hiç düşündünüz mü? okul-ogrenci-mklÇocuk;

–          Adam yerine konulmak, saygı duyulmak,

–          Kabul görmek,

–          Değerli hissetmek

ister. Bu kadar net ve basit. Bunu gerçekleştirmek için şu davranışlardan kaçınmamızı öğütlüyor pedagoglar:

  • Suçlama
  • Emir verme
  • Eleştirme ( bunun yerine olumlu geri bildirim verilmeli; “Böyle davranırsan sonucu şu olur, bu bizleri şu şekilde etkiler..” gibi)
  • Utandırma
  • Yargılama

 

Yetiştirdiğimiz çocuklarla gurur duyacağımız, hep birlikte aydınlık günlere efenim.

Oya Ertay
Uzun yıllar önce Eğitim Fakültesini bitirdi, insan kaynakları alanında yöneticilik ve danışmanlık yaptı, halen koçluk ve değerlendirme merkezi uzmanlığı yapıyor. İşe alım, eğitim-gelişim ve yetenek yönetimi alanlarında uzmanlaştı. Ülkemizde bir üniversite bünyesinde ilk mentorluk sistemini kurdu. En çok okumayı ve yazmayı seviyor; Kafka, F. Şensoy ve V. Woolf sever. İki genç kız annesi. İngilizce bilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]