İYİLİĞİNİZ İÇİN

DİNLENMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Ağustos 31st, 2014 | by Serhat Sıdal
DİNLENMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?
Sağlık
0

Bir insanın kaliteli bir yaşamın kapısını aralayacak üç altın anahtara ihtiyacı vardır. Bunlar sağlıklı beslenme, düzenli hareket ve yeterli dinlenmedir. Bu öğelerden bir tanesi yanlış işlerse hayat kalitemizin bozulabileceğini bilmeliyiz. Genelde kilo verme, egzersiz yapma, güçlenme, sağlıklı yaşam gibi konular hakkında herkesin bilmek istediği, nasıl besleneceği ve nasıl hareket edeceğidir. Dinlenme konusu ise herkes tarafından daha az önemsenen ve göz ardı edilen bir konudur.

 

Doğru dinlenme en az doğru antrenman yapma ve doğru beslenme kadar önemlidir. Bir beslenme uzmanının hazırladığı beslenme programı, bir antrenörün hazırladığı antrenman programı gibi dinlenme programının da iyi organize edilmesi gerekir.

 

Dinlenme-Serhat Sıdal2Vücudumuz beslenme ve egzersize bağlı birçok olumlu gelişimini ve değişimini dinlenme esnasında gerçekleştirir. Vücudumuz dinlenme esnasında onarılır, beslenir, yapılanır, büyür ve hatta yağ yakar. Dinlenmenin yağ yakma konusundaki önemi de birçok insanda mantık karmaşası yaratmaktadır. Oysa iyi bir egzersiz sonrasında vücut dinlenme esnasında yapılanırken de kalori harcamaktadır. Yani vücudun yapılanması sırasındaki kullandığı enerjinin bir kısmı da yağlardan elde edilmektedir. Aynı zamanda vücudumuzun gelişmesi ve yapılanması için en önemli hormonlardan biri olan gelişme (growth) hormonunun da uyku esnasında yüksek oranda salgılandığını asla göz ardı etmemeliyiz.

 

Yeteri kadar dinlenmezsek ne olur?

 

Yorgun bir bedenle antrenman yapmak ve bedeni zorlamak, kas ve eklem sakatlanmalarına davetiye çıkartabileceği gibi ileri aşamalarda iç organlarda bile tahribata yol açabilecek durumlar doğurabilir. Dinlenmeyen bir vücut aynı zamanda dinlenmeyen bir beyin demektir. Yorgun bir vücutla yorgun bir beyin için stres ve negatif düşünce kaçınılmaz olacaktır. Yeteri kadar dinlenmeyen bir vücut aşırı yorgunluklarda strese girecek, paniğe kapılacak ve önlem olarak daha fazla yağ depolama eylemine girebilecektir. Yorgun bir vücut yeterli dinlenme gerçekleşmezse gelişemez, yenilenemez ve yapılanamaz.Dinlenme-Serhat Sıdal3

 

Peki, nasıl dinleneceğiz?

 

Spor yapsın ya da yapmasın ortalama her insan beden ve ruh sağlığını koruyabilmesi için minimum 7 saatlik kaliteli bir uykuya ihtiyaç duyar.

 

Günlük dinlenmede yeterli uykunuzu aldığımızı düşünürsek antrenmandan sonra vücudumuzu bir daha yormamamız çok önemlidir. Antrenman sonraları yaptığımız dinlenmeler antrenman öncesi yaptığımız dinlenmeler kadar vücudumuzun gelişmesi ve forma girmesine kadar katkı sağlar. Eğer hafta sonu gece programımı varsa ve o gün antrenman yapacaksak bu antrenmanın şiddetinin düşük tutulmasında fayda vardır. Veya tam tersi eğer bir gün öncesinden vücudumuz çok yorulmuş ve hatta alkol tüketmişsek antrenman şiddetinin yine düşük tutulması daha uygundur.

 

Haftalık dinlenmDinlenme-Serhat Sıdaleyi, bir haftada yaptığımız antrenman gününe göre düzenlemeliyiz. Eğer haftada üç gün spor yapıyorsak mutlaka gün aşırı antrenman yapmalıyız. Haftada 4 gün spor yapıyorsak vücudu bölgelere bölmeli ve çalışan bölgenin minimum 24 maksimum 72 saat dinlendirilmesine özen göstermeliyiz. Eğer 5 veya 6 gün spor yapıyorsak yine vücut bölgelere bölünmeli ve 4 günde uyguladığımız dinlenme prensibi de uygulanmalıdır. Haftanın 7 günü spor yapılmamalı en az 1 gün veya 2 gün tüm vücudumuzun dinlenmesine özen göstermeliyiz.

 

Yıllık dinlenme, yıl içinde belirlediğimiz toplam 4 ay, antrenman şiddetini düşürerek veya antrenman günü sayısını azaltarak dinlenebilir, hem de plato riskinden uzaklaşmış oluruz.

 

Serhat Sıdal
1973 İstanbul – Kınalı Ada doğumlu Serhat Sıdal, 3 kardeşin en büyüğü.
Kınalı Ada’da erken yaşta yüzmeyi öğrenen Sıdal, 12 yaşında Kınalı Ada Su Sporları Kulübünde yüzme takımına girdi. 15 yaşında su topu takımına girerek genç milli takıma da seçilme başarısını gösterdi. 17 yaşındaysa A milli su topu takımına seçilerek çok uzun ve başarılı bir milli sporcu kariyerine adım atmış oldu.
150’den fazla milli takımda yerini alan, hem milli takım kaptanlığı görevini almış, hem de Türkiye sayı krallığı unvanına da sahip olmuş bir sporcu olarak 1989 yılında antrenörlük hayatına başlamıştır.

Marmara Üniversitesi Spor Akademisi ve Beden Eğitimi Bölümünde okuyan Sıdal, 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston Kentinde Reebok University’de Master Trainer eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve antrenörlüğünü sürdürdü. Kişilere özel çalışma programının daha doğru sonuçlar verdiğine inanan Sıdal kendi alanlarında en iyi isimlerin de IF, Intelligence Fitness ekibinde yer veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]