İYİLİĞİNİZ İÇİN

Diyet nedir, Nasıl yapılır?

Mayıs 2nd, 2014 | by Serhat Sıdal
Diyet nedir, Nasıl yapılır?
Sağlık
0

  Diyet günümüzde kilo vermek ve aç kalmakla bağdaştırılmış, gerçek anlamı olan “sağlıklı beslenme ve dengeli kilo kontrolü” kavramından uzaklaştırılmıştır. Bana göre sağlıklı bir insan diyeti sadece mecburi koşullarda uygulamalıdır. Örneğin bir takım ameliyatlarda ameliyatın başarıyla gerçekleşebilmesi için belli bir kilonun altına düşülmesi gerekiyorsa veya aşırı kilolarımız eklemlerimiz veya iç organlarımız için başka bir sağlık problemini yaratacak tehlike oluşturuyorsa ve bu gibi durumlarda acilen kısa sürede kilo vermemiz gerekiyorsa, diyet zaruri olarak yapılabilir. Diyet şeker hastalığı, kolesterol, kalp damar, böbrek hastalıkları gibi beslenmeye özen gösterilmesi gereken bazı hastalıklarda da doktor tavsiyesiyle uygulanır.

   diyet

Bahsettiğim sağlık sorunları ortada yokken sadece kilo vermek için uygulanan özellikle şok diyetler kişinin metabolizmasını bozabilmekte, vücutta kas kaybına neden olup bağışıklık sistemini zayıflatmakta, stres yaratmaktadır. Şok diyetler sürekli uygulanamayacağı için bırakıldığında giden tüm fazla kilolarında ayni hızda geri gelmesine neden olurlar. Bir fotomodelseniz ve kısa süre içinde bir çekiminiz varsa ve bu işten para kazanıyorsanız sadece o çekim günü için kısa süreliğine şok bir diyet yapabilirsiniz, ama asla o şekilde formda kalamayacağınızı ve sağlığınızı koruyamayacağınızı bilmelisiniz.    Sonuç “kolay giden kolay gelir kuralını” unutmamalıyız, şok diyetler yerine yaşam boyu uygulayabileceğimiz sağlıklı beslenme alışkanlıkları elde ederek, egzersiz ve sporu hayatımıza sokarak kas kaybetmeden daha yavaş ama daha sağlıklı kilo verip vücut formunu daha uzun süre koruyabileceğimiz yöntemleri uygulamalıyız.  

Sadece diyet yaparak kilo verebilir miyim?   Diyet kelimesi çok sık kullanılmasına rağmen yerini daha çok sağlıklı beslenme kelimesine bırakması gereken bir kavram haline gelmiştir. Kilo vermek ise kilo kontrolü olarak düşünülmelidir. Diyet aşırı kilolarımızdan dolayı bir takım sağlık problemleri çıkmaya başladığında veya belli ameliyatlar öncesi acil kilo kaybetme gerektiren durumlar haricinde çok fazla tercih edilen bir durum olmamalıdır. Kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme ise tüm yaşamımız boyunca dikkat etmemiz gereken nefes almak ve su içmek kadar önemli bir unsurdur.

 

 

Unutulmamalıdır ki sportif açıdan önemli olan kilo kaybetmek değil sadece fazla olan yağlarımızdan kurtulmaktır. Özellikle egzersiz olmadan sadece diyetle belki daha hızlı kilo verilebilir, fakat metabolizma hızımız egzersiz olmadan artmayacağı için diyet kesildiğinde kilolar eski metabolizma hızına geri dönecektir.  Diyet, sağlık durumu gerektirdiği takdirde sadece doktorlar tarafından tavsiye edilmelidir.

Serhat Sıdal
1973 İstanbul – Kınalı Ada doğumlu Serhat Sıdal, 3 kardeşin en büyüğü.
Kınalı Ada’da erken yaşta yüzmeyi öğrenen Sıdal, 12 yaşında Kınalı Ada Su Sporları Kulübünde yüzme takımına girdi. 15 yaşında su topu takımına girerek genç milli takıma da seçilme başarısını gösterdi. 17 yaşındaysa A milli su topu takımına seçilerek çok uzun ve başarılı bir milli sporcu kariyerine adım atmış oldu.
150’den fazla milli takımda yerini alan, hem milli takım kaptanlığı görevini almış, hem de Türkiye sayı krallığı unvanına da sahip olmuş bir sporcu olarak 1989 yılında antrenörlük hayatına başlamıştır.

Marmara Üniversitesi Spor Akademisi ve Beden Eğitimi Bölümünde okuyan Sıdal, 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston Kentinde Reebok University’de Master Trainer eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve antrenörlüğünü sürdürdü. Kişilere özel çalışma programının daha doğru sonuçlar verdiğine inanan Sıdal kendi alanlarında en iyi isimlerin de IF, Intelligence Fitness ekibinde yer veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]