İYİLİĞİNİZ İÇİN

“HAYIR”LI İŞLER ABİ…

Şubat 2nd, 2017 | by Ufuk Koç
“HAYIR”LI İŞLER ABİ…
Gündem
0
 • hayırlı işler,
 • hayrını gör,
 • hayırsız
 • hayır! 

Referandumda yanlış bir oylama tekniği mi seçildi ne? Belki de bugüne kadar FETÖ ekiplerinden yoğun bilinçaltı teknikleri desteği alan AKP, bu sefer ofsayta düştü. ‘Hayır’ söyleniş şekline göre günlük hayatımızda çok acayip bir anlama sahip. Uzun zamandır aramayana ‘hayırsız’ demek, bir dükkana girerken veya çıkarken selamlama şekli olarak  ‘hayırlı işler’ demek, pek de istediğimiz gibi gitmeyen şeylerde sistem etmek için ‘hayrını’ gör demek. 

Ve elbette reddetmek, kabul etmemek için kullandığımız ‘hayır’. Eğitimcilerin, kişisel gelişim yazarlarının insanlara yıllardır öğretmek için didindiği istemediğin şeye ‘hayır’ diyebilmenin huzuru, sağlığı, hafiflemiş yükü… Müzakere edebilmek için gerekli olan en güçlü silah: HAYIR. 

Tüm bunlara rağmen’evet’ çok yalnız kalmış görünüyor. “Yetmez ama evetçiler” diye artı kanadı kırık ama kimsenin başlarına gelene acımadığı bir kanaat liderileri grubu varken evetin çok da şansı yok gibi. Oranlar %52 oranında ‘hayır’ seçeneğinin damgalanacağını gösterirken, AKP’nin meclisten çıkan 339 oyluk sonucu hala Cumhurbaşkanına imzaya götürmemesi de bu şüpheyi fena halde doğruluyor. ben bu yazıyı yazdığımda 10ncu gün.

Geçen seçimlerde kömür, makarna yardımları bu seçimde ne kadar etkili olacak pek bilinmez. işsiz sayısı, kapanan dükkanlar, Türkiye’den çıkan şirketler, her an işten atılma korkusu yaşama, eve gelen uçuk elektrik, ısınma faturaları, seçimler sonrasına ötelenen vergi borçları, gelmeyen turistler, satılamayan sebze, astronomik yakıt masrafları… aman Allahım! insanlar bu sefer tam olarak neye evet diyeceğini biliyorken-ki geçen referandumda 12 Eylül’den kurtulmak için ‘evet denmişti- AKP bu inatla gerçekten bataklıkta. 

15 Temmuz askeri darbesi, patlayan bombaların yarattığı huzursuzluk, her gün korkuyla televizyonlarını açan insanlar ve üç maymunu oynaması istenen basın… ne çok virgül koydum değil mi? 

Şimdi hesaba katılmayanları ve ‘evet’in zayıflığına bir daha bakalım:

 • Rüşvet yardımlar bu referandumda yeterli olamayacak çünkü gelecek konusunda miyop durumdayız
 • Hayır kelimesi bu sefer çok güçlü bir tabandan haykırırcasına geliyor. Çok geniş bir cephe var
 • Suriye, Irak, Kıbrıs, şimdilerde Yunanistan sorunu can sıkıcı. Bunlarda Hükümetin sorumluluğu aşikar
 • Referandumda oy çalınması ihtimaline karşı tüm sandıklar kontrol altına alınacak. İddia ediyorum, kadınlar(anneler) burada çok ciddi bir rol oynayacak
 • Başkanlık sistemini Abdullah Öcalan’ın desteklediği biliniyor. Bu sebeple koyu milliyetçi hiç kimse bu topa girmeyecek
 • Milli eğitim, enerji, hukuk konularında dayatmacılıktan insanlar bıktı. Çünkü başarı oranı yerlerde sürünüyor. 
 • Artık kaçacak ve gidecek ya da sığınacak güvenli bir ülke kalmadı. İnsanlar kendi şartlarını kendileri düzeltmek isteyecekler.

hayırlı bir iş yapmak:

Hükümetin bu inadından vazgeçmesi ve parlamenter demokrasiye saygı duyması, bu oylamayı rafa kaldırması gerekiyor. Tayyip Erdoğan oyundan çekilene kadar yetkisiz ama mudahil bir cumhurbaşkanlığı artık başbakanın da başını belaya sokacağı için herkes kendi köşesine çekilmeli. 

Önümüzde mülteci sorunu, DEAŞ, FETÖ, PYD, HDP, Kıbrıs sorunları varken en hayırlı iş bir adım geri çekilerek ülkeye ‘huzur’ getirmek olacaktır. 

 

 

Ufuk Koç
Kurşun İşlemez Satışçı ve kalabalık bir yazar kadrosuyla kaleme alınan İtirazım Var kitaplarının kalem efendisi. Eğitimci, danışman ve yönetici koçu. Eyefitturkey göz egzersizleri programının tasarımcısı ve yöneticisi. Soytarı avcısı olarak ek iş yapıyor. Yazıyor, bağırıp çağırıyor, hayata dair ufak tüyolar veriyor; Duyabilene…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]