İYİLİĞİNİZ İÇİN

KİŞİSEL GELİŞEMEME VE GELECEK SORUNU

Aralık 5th, 2016 | by Ufuk Koç
KİŞİSEL GELİŞEMEME VE GELECEK SORUNU
Kariyer ve İş
0

20 yıllık eğitmenlik hayatımda ne ustalar, ne yöntemler gördüm. Dedem 1961 yılında Erzurum’dan bir kitap almış. Yazarı Dale Carnegie. Lise yıllarında Leo Buscaglia sevgi böcüğü yapmıştı tüm isyancı yeni yetme gençleri. Pink Floyd ayarımızı kaçırmıştı, bize kutunun dışında düşünmeyi öğretmişti. De Bono’dan önce Pink Floyd, Beatles, Hendrix, AC DC vardı.

ilk kişisel gelişim yolculuğumdan bu yana nice insanlar girdi. Bazılarıyla tanıştım, hatta “bu herif sadece kitap yazsın, zorlamasın seminer vermek için” dediklerim de oldu. Bazılarının yöntem ve taktikleri üzerinde uzun uzun konuştuk hatta. Kimi beni çok şaşırtmıştı çünkü sanki o kitabı o yazmamış gibi davranıyordu.

Bir sürü teknik

Çoğumuzun elinden sürüyle kişilsel gelişim kitabı geçti. Hele ki eğitimci olarak çeşitli akımlar için elbette fikir sahibi olmak gerekiyordu. Drucker, Kotler, Covey, Buzan, De Bono…

Drucker, Senge ve Kotler iş ve pazarlama dünyasına şekil verenlerden. Onları çok ama çok ayrı bir yerlere koyuyorum.

Modelleme diye bir şey çıkmıştı 80’lerde. )0’lı yıllara vardığımızda paraya dönüştü. Başarıyı modelleyen pek çok teknik hayatımıza girdi. Mesela Covey ne yazdı; ETKİLİ İNSANLARIN 7 ALIŞKANLIĞI.

Tony Buzan dahileri, başarılı politikacıları modelleyerek ZİHİN HARİTALARI’nı hayatımıza soktu.

Edward De Bono ALTI ŞAPKALI DÜŞÜNME ve SIRA DIŞI DÜŞÜNME (lateral thinking) tekniklerini sundu.

Buraya kadar süper. Peki, ben bunları neden yazıyorum?

  • Dünya etkili insan mı kaynıyor?
  • Şirketler etkin şekilde mi yönetiliyor?
  • Modellenebilecek kaç tane başarı var?
  • İnsanlar dahiler gibi mi düşünüyor?
  • Ortalık krizlere liderlik edebilecek pozitif insan mı kaynıyor, yoksa dediğim dedik-çaldığım düdük tipler mi?

Pozitif düşünme biçimleri aşılayan nefes teknikleri ne öneriyor: TELEVİZYON İZLEMEYİN! Hayattan kaçmayı öğrenmek için o kadar para gömmeye ne gerek var paşa?

Gerçeklikten mi koptuk? Dünya atalete doğru mu gidiyor? Neden olmuyor?

20 yıllık eğitimcilik hayatımda son 5 yıldır bunu kurcalıyorum. Peki, bazı arkadaşlarımdan ne tavsiye alıyorum: ÇOK DÜŞÜNME!

Dünya değişiyor, evriliyor, büyük patlama öncesindeki gibi sistem içine çöküyor. İnsanlar mutsuz. Bilgiye ulaşmaya çalışmak yerine kucağına gelen bilgi kırıntılarıyla idare eden öğrencileri eğitimciler okumaya yönlendirmiyor. Neden? ZATEN OKUMUYORLARMIŞ. Aferin sana!

Atalet yüzünden yürümüyor işler. Yönetici tembel, CEO tembel, insan kaynakları uzmanları tembel. Arkadaş daha kötüsü var: EĞİTİMCİ TEMBEL!

Şunu da biliyorum ki; insanların %80’i ellerine hap şeklinde bilgi ve reçete vermezsen bunu kendi hayatına uyarlayamıyor. Armut piş, ağzıma düş! Çok da haksızlık etmemek lazım. Zihinlerinin işlem yapısı böyle ilerliyor. Atalarının mirası olan cinlik ve yaratıcılığı kullanmayı seviyor insanlar. İşte bu yüzden gelecekte açlık, kuraklık, toplu ölümler var. Teorikten pratiğe geçemeyen bilgiler yüzünden ölecek çocuklarımız, torunlarımız. Ve hala aynı sistemi korumaya kollamaya devam ediyoruz. Ne için? Çocuklarımızın sağlığı ve geleceği için değil, kendi kıçımızın rahatı için!

Bundan sonraki mesajlarımı sakin bir tonda vererek kendimi durduracağım: “yazı ne biçim bitti” demeyin. Nefes alıp veriyorum sakinleşmek için çünkü 🙂

Gelin bir değişiklik yapalım. Hepimiz kendi işimizde, çevremizde bunu yapalım. Tam da bugün başlasın bu. Spora gitmek için, birisinin yaptığı ve hoşlanmadığımız bir şeyleri onlara söylemek için, sevdiğimizi söylemek için, o kitabın o ilk sayfasını çevirmek için, yöneticiyle konuşmak için, odamızı toplamak için TEMBELLİK ETMEYELİM.

Yok olmadı, dayanamayacağım! 

hangi partiye oy verirsen ver;

  • Doğa veya bomba ayrım yapmaz
  • Çocuğun en güvenli zannettiğin serviste eve gelirken kazada ölebilir
  • Birileri sırf kız arkadaşın etek giydi diye değil, araba kullanıyor diye ona saldırabilir
  • Birileri kurduğun gözünün nuru işletme çamur içinde debelenirken dolarla ilgili espriler yapabilir.

Hayat senindir. Çocuk kimin?

 

Ufuk Koç
Kurşun İşlemez Satışçı ve kalabalık bir yazar kadrosuyla kaleme alınan İtirazım Var kitaplarının kalem efendisi. Eğitimci, danışman ve yönetici koçu. Eyefitturkey göz egzersizleri programının tasarımcısı ve yöneticisi. Soytarı avcısı olarak ek iş yapıyor. Yazıyor, bağırıp çağırıyor, hayata dair ufak tüyolar veriyor; Duyabilene…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]