İYİLİĞİNİZ İÇİN

Masa başında çalışanlar vücutlarını gün içinde nasıl çalıştırabilir?

Ağustos 20th, 2014 | by Serhat Sıdal
Masa başında çalışanlar vücutlarını gün içinde nasıl çalıştırabilir?
Sağlık
0

Masa başı çalışanlar ofis içerisinde merdivenleri kullanarak egzersiz yapabilirler.

Uzun süreli oturmalar vücudumuza ait olmayan bir postür sağlıyor ve vücudumuzun doğasına ait olmayan bir durum olduğu için, birçok eklem ve dolaşım problemleri yaratabiliyor.

Serhat2

Aynı zamanda boyun fıtığı, bel fıtığı dediğimiz birçok kişinin karşılaştığı eklem ve fizyolojik problemler ortaya çıkarıyor. Bu, tüm yaşamımız boyunca doktor ve fizyoterapist süreci içinde geçecek önemli problemlere yol açıyor.

Uzun süre oturmanın getireceği riskleri gerçekten çok basit bir takım alışkanlıklar kazanarak, bunları hayatımıza adapte ederek atlatabiliriz. Hatta çalışma ortamımızda bir masa başındaysak egzersiz kalitesini, egzersiz direncini ve süresini arttırarak sanki bir spor salonundaymışız gibi bir takım faydalı hareketleri ve gelişimleri hayatımıza katabiliriz.

 

Her 20 dakikada bir yapılacak ufak hareketler ofiste form tutmamıza yardımcı olur.

Birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Eğer çok uzun süre oturuyorsak 15 – 20 dakikada bir ayağa kalkıp bulunduğumuz ortamda en azından birkaç tur yürümek ve bunu tekrarlamak, gün içinde en az 10 defa spor salonunda yapılan oturup kalkma hareketini yapmış oluruz.
  • Oturduğumuz yerde masanın altında ayak bileklerimizi devamlı öne-arkaya, sağa-sola hareket ettirerek de alt bacak kaslarımızı aktive etmiş oluruz. Aynı şekilde boyun, omuz, dirsek ve el bileklerimizi de hatta bel eklemlerimizi de çalıştırabileceğimiz çok basit hareketler var.

Burada en önemli konu doğru oturmayı bilmememiz gerektiği. Bunun açıları var. Bu açılara uygun bir şekilde oturduğumuz zaman, hiçbir şey yapmasak da yanlış oturduğumuz postüre kıyasla vücudumuza daha çok fayda sağlamış oluruz.

Final olarak masa başında oturuyorsak bile egzersizi hayatımıza sokmanın yüzlerce yolu var. Hiçbir şeyi bahane olarak kullanmamalıyız. Yeter ki isteyelim ve o motivasyonda olalım.

Serhat Sıdal
1973 İstanbul – Kınalı Ada doğumlu Serhat Sıdal, 3 kardeşin en büyüğü.
Kınalı Ada’da erken yaşta yüzmeyi öğrenen Sıdal, 12 yaşında Kınalı Ada Su Sporları Kulübünde yüzme takımına girdi. 15 yaşında su topu takımına girerek genç milli takıma da seçilme başarısını gösterdi. 17 yaşındaysa A milli su topu takımına seçilerek çok uzun ve başarılı bir milli sporcu kariyerine adım atmış oldu.
150’den fazla milli takımda yerini alan, hem milli takım kaptanlığı görevini almış, hem de Türkiye sayı krallığı unvanına da sahip olmuş bir sporcu olarak 1989 yılında antrenörlük hayatına başlamıştır.

Marmara Üniversitesi Spor Akademisi ve Beden Eğitimi Bölümünde okuyan Sıdal, 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston Kentinde Reebok University’de Master Trainer eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve antrenörlüğünü sürdürdü. Kişilere özel çalışma programının daha doğru sonuçlar verdiğine inanan Sıdal kendi alanlarında en iyi isimlerin de IF, Intelligence Fitness ekibinde yer veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]