İYİLİĞİNİZ İÇİN
MERDİVEN ALTI MÜFREDAT ve ZATEN BİLMEDİĞİMİZ ATATÜRK

MERDİVEN ALTI MÜFREDAT ve ZATEN BİLMEDİĞİMİZ ATATÜRK

Eylül 7th, 2017
Eğitim

Doğru dürüst hiçbir denetimi olmadan yapılan, vergisi, kaydı, kuydu olmayan üretimlere merdiven altı deniyor. Merdiven altı yağ, içki, tekstil, gıda, içecek, kimyasal ürünler ve daha pek çok şey… zamanında ‘Her şey dahil’ sistemi ile ilgili yazdıklarımı hatırlarsınız bazılarınız. Merdiven altı üretimlerin tümü yasa dışı değil elbette. Ama tehlikeliler. Tehlikeliler çünkü yeterli iç denetim, kalite ve standart endişesi olmadan üretiliyorlar.

Peki, bir şey nasıl merdiven altına kayıyor? 

Vergilerde, maliyetlerde, tedarikte ciddi sorunlar olunca işin ucuzuna kaçılıyor mecburen. Çıldırmış ÖTV yüzünden evlerde rakı, bira, şarap üretilmeye başlandı mesela. Rakının ÖTV yüzünden tadı kaçınca, şeker miktarı çokluğu sıkıntıları ortaya çıkınca, üstüne üstlük Kıbrıs’ta 40 lira olan rakı kendi vatanında 120 liraya dayanınca insanlar da kendi çarelerini üretti. Ne yalan söyleyeyim; merdiven altı rakı çok tattım, tadı hala damağımda.

 

Tıpkı din gibi

 

Saçma sapan, sapıkça, erkek cinsiyetini kadına üstün gören, çocuğa tecavüzü normal sayan kendisini din alimi sanan bir sürü ayarsız televizyonlarda insanlara para karşılığı dua satınca din de merdiven altına kaçtı. Şimdilerde insanlar kendi aralarında amatör ayet çalışmaları yapar oldu. Plajda bikiniyle namaz kılandan, araç kullanırken gözleriyle ibadet edene kadar gidiyor bu işin sonu. Din adamlığı sınıfı olmayan İslam’da süsüyle hoca fırladı buldukları yırtıktan dışarı.

 

Sadet: Gelelim Atatürk ve Müfredat konusuna

 

Atatürk’ün kim olduğunu anlatamayan, zaten kendisi de anlamayan, devrimcilikten bihaber insanlar 1980’lerde heykel dikti, 90’larda rozet taktı. 2000’lerde ise kıçının üzerine oturup, Yılmaz Özdil’in yazılarına “yahu adam ne biçim geçirmiş” demekle yetindi. Oysa geçirilen kendisineydi. 

Atatürk’ün vizyonunu anlamak için müfredata mı bakmamız gerekiyor? Haydi bakalım. 

Bu yazıyı okuyan kim bir kaç kişi İnkılap tarihi dersi görmüştür? Gördüyseniz anlatacaklarım size tanıdık gelecek. Her yıl inkılap tarihi tarihi dersi Atatürk’ün hayatıyla başlar. Sonra Meşrutiyet gelir. Birinci Dünya Savaşının sebepleri(lisede), ardından Hasan Tahsin ile ilk kurşun ve 1919’un mayıs ayının 19’unda Samsuna ayak basma, Kongreler, cemiyetler, çeteler… Tam Atatürk ilkelerine ve gerçek devrimlerine gelince ne hikmetse yıl biter, karne alınır.

Sevgili dostlar yıllardır bu ülkede Atatürk, sistemli bir şekilde müfredatta sadece ‘kurtarıcı’kimliğiyle var. O kadar! Devrimciliği, Abdülhamid döneminde gördüğü işkence, Vahdettin’le yaptıkları Avusturya seyahati izlenimleri, damatlığı elinin tersiyle itişi, cephelerde yaşadıkları, Şişli’deki evinde yaptığı gizli toplantılarını anlatan hiç olmadı. Bu zihniyetle hiç de olmayacak.

 

Kampaya’ya destek olacağım ama…

 

Change.org üzerinden yapılan kampanyaya gönülden destek veriyorum. Ancak sosyal bilgiler kitaplarında sadece 6 değil, 66 sayfa yer edinmiş olsa, bu da heykel dikmek ve rozet takmak kadar yozlaşmış türden”Atatürkçülük”. Gerçekten Atatürk’ü istiyorsanız, müfredata bu konuda ADAM GİBİ bir ATATÜRKÇÜLÜK dersi koydurmak için imza toplamak gerekir.

Çözüm var, hem de çok basit

 

Televizyon kanalları Atatürk, ilkeler, inkılaplar konusunda yarışma programı yapabilir mesela. İnternet üzerinden yarışmalar düzenlenip, cehaleti ortadan kaldırmak o kadar kolay ki!

 

Mustafa Kemal’in dehası sadece askerliğiyle kısıtlı değil. Onu tanıyan pek çok kişi biliyor bunu. Matematik ve dil konusunda çok uzun süre tartışılacak bir figür. Dünyada liderlik, değişim, vizyon, kararlılık, inanç konularında daha da güçlü bir figür olan Atatürk’ü çocuklarınıza merdiven altı olarak öğretmek için önce siz OKUYUN.

 

Bu ülkede 1946’da demokrat parti oy sandıklarını çalarak elde ettiğinden beri sistemli bir şekilde Atatürk hayatlarımızdan çıkartıldı. Can Dündar gibi ısmarlama belgesel yapan figürler tarafından da korozyona uğratılmaya çalışıldı. Bunu engellemek için

 

  1. Gerçekten bir ATATÜRKÇÜLÜK dersi için Milli Eğitimin anasını ağlatın.
  2. OKUYUN, çocuklarınıza gerçekleri öğretin
  3. OKUYUN, kanallardan yarışma programları düzenlemelerini isteyin. istemeyin, saldırın.
  4. OKUYUN, Onedio, OhaDiyorum gibi kanallardan biraz da Atatürk için eğlenceli paylaşımlar yapmalarını isteyin.
  5. OKUYUN ve sokakta Atatürk rozetleri, kart postalları satarak kendi partisine, derneğine gelir elde etmek isteyenleri reddedin. Dünyanın en büyük devrimcilerinden birinin vizyonunun önce siz öğrenin.

Bilimi, siyaseti, tarihteki seçenekleri, Lozan’ı, merdiven altı din simsarlarını çöpe süpürmek için OKUYUN. Siz cahil kaldıkça, geleceğimizde müfredat bile olmayacak.

OKUYUN

Ufuk Koç
Kurşun İşlemez Satışçı ve kalabalık bir yazar kadrosuyla kaleme alınan İtirazım Var kitaplarının kalem efendisi. Eğitimci, danışman ve yönetici koçu. Eyefitturkey göz egzersizleri programının tasarımcısı ve yöneticisi. Soytarı avcısı olarak ek iş yapıyor. Yazıyor, bağırıp çağırıyor, hayata dair ufak tüyolar veriyor; Duyabilene…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]