İYİLİĞİNİZ İÇİN
PARETO TÜRKİYE’Yİ KURTARABİLİR Mİ?

PARETO TÜRKİYE’Yİ KURTARABİLİR Mİ?

Ekim 8th, 2014
Bilim

1897 yılında İtalyan Ekonomist Vilfredo Pareto tarafından keşfedildi 20’nin 80’den daha etkili olduğu. Değişik isimler aldı: Pareto İlkesi, Pareto Yasası, 80/20(seksene yirmi diye okunuyor) İlkesi, Asharai çaba ilkesi ve Dengesizlik İlkesi gibi…

 

Evren dengesiz. Mesela sinema filmlerinin yüzden birden biraz fazlası toplam hasılatın %80’ini topluyor. Steno cihazı İngilizcede en çok kullanılan kelimelerden türetildi. Bu da toplam sözcüklerin sadece yüzden 20’siydi. Bir sınıfta not tutanların not tutmayanlara oranı da öyle…

 

YİRMİ ETKİLİDİR SEKSENDEN

Sürücülerin yüzde yirmisi kazaların yüzde seksenini yaparken, bir pazardaki rekabet oyuncuların yüzde yirmisi arasında yaşanıyor. Evlenen çiftlerin yüzde yirmisi boşanma istatistiklerinin yüzde seksenini oluşturuyor.

Bir şirkette çalışanların sadece yüzde yirmisi işlerin yüzde seksenini yaratırken, çalışanların yüzde sekseni işlerin yüzde yirmisini etkileyecek şeyler yapıyor.

80/20 ilkesi bize herhangi bir kümede bazı şeylerin olasılıkla diğerlerinden daha önemli ve etkili olacağını söyler. Bu yüzden eğitimlerde katılımcılara hayatlarında derin ve engin bir değişiklik için değiştirmeleri gereken alanın sadece yüzde yirmi olduğunu anlattığımda daha dikkatli dinlerler beni…

Peki, barışa inanan kaç kişi var bu ülkede? Kürtlerin yüzde kaçı ayrılık istiyor? AKP seçmeninin yüzde kaçı AKP politikalarını benimsiyor ve kabulleniyor? Yüzde kaçı körü körüne dalıyor olaya… CHP’nin oy yüzdesi kaç? Çağdaşlığa inananlar Türkiyenin yüzde kaçı? CHP’nin yepyeni bir parti olması için içeride yapılacak olan değişiklik oranı yüzde kaç olmalı?

Bu soruları bir daha okuyun ve moralinizi düzeltin. 

 

TÜRKİYE KURTULUR AMA NASIL?

İşte Türkiyeyi değiştirmemizin, dünyayı değiştirmemizin tak yolu bu! 80/20 kuralını anlamak. AKP’ye delicesine inanmış yüzde yirmiyi inandırmak. Okulların yüzde yirmisinin şartlarını iyileştirmek.  Zor durumda ve okuyamayan çocukların en azından yüzde yirmisini daha iyi şartlara kavuşturmak.

Türkiyeyi değiştirmek için sonuçların yüzde sekseninin sebeplerin sadece yüzde yirmisinden kaynaklandığını,

Bazı siyasilerin çabalarının yüzde sekseninin sadece yüzde yirmi etki yaratabileceğini bilerek başlamak lazım işe. Oysa elimizde çok kuvvetli, barışa, kardeşliğe inanmış bir çoğunluk var.

Tek çaba etki yaratacağımız yüzde yirminin alanları bulup, iyileştirmek olmalı. Çünkü bir araçtaki yüklerin yüzde yirmisi aracın devrilmesinin de sebebi. 

Ufuk Koç
Kurşun İşlemez Satışçı ve kalabalık bir yazar kadrosuyla kaleme alınan İtirazım Var kitaplarının kalem efendisi. Eğitimci, danışman ve yönetici koçu. Eyefitturkey göz egzersizleri programının tasarımcısı ve yöneticisi. Soytarı avcısı olarak ek iş yapıyor. Yazıyor, bağırıp çağırıyor, hayata dair ufak tüyolar veriyor; Duyabilene…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]