İYİLİĞİNİZ İÇİN

PERFORMANS SANATI OLARAK ÇAKMA ‘DERBİ’LER

Ekim 26th, 2015 | by Ufuk Koç
PERFORMANS SANATI OLARAK ÇAKMA ‘DERBİ’LER
Gündem
1

Derbi bitti.

Keyifli bir maç olduğunu söylemek zor. Yıllardır keyifli derbi seyredemiyor insanlar. Peki neden?

Sonuçsa önemli olan seyircisiz oynansın maçlar

Bir tiyatro oyununu seyretmeye ya da konsere gittiğimizde performansa bakarız, sonuca değil. Kapanışta yapılanlar değil, o oyunda olup bitenler etkiler bizi.

Futbol seyirlik bir mücadeledir. Bu yüzden seyirci karşısında oynanır.

Geçmişte de sanırım en ünsüz glatyator, dövüşü hemen bitirendi.

Yarışlarda performans sonuca doğrudan etki eder. Çünkü BİTİŞ diye bir çizgi ve  oradaki fotofinish’te en önde olabilmek önemlidir. Göğüs farkı, burun farkı gibi sözler saf ederiz.

Peki, ya futbol?

FB-GS yanılmıyorsam 382nci kez karşılaştılar. Stattakiler ve televizyon karşısında kurulmuş olan kişiler için ortaya konulan bir mücadele olmadığı kesin. Neden mi? Çünkü odaklanılan yer sadece sonuç. O halde Van Persie, Podolski, Gomez, Nani gibi oyunculara neden ihtiyaç var?

Bir filmin yapımcısı süper oyuncuları kadroya dahil ettiğinde yönetmeninden iyi bir ürün çıkartmasını ister. Yönetmenin göreviyse oyuncuların dehalarından faydalanmaktır. Bu, Adriana Lima’yı Türkiye’ye getirtip, ona defilede tayyör giydirmek kadar saçma bir iştir.

Futbol seyirlik bir oyundur. Ancak hemen teknik direktör harcayan ya da soyunma odalarına dalan başkanlar yüzünden bu oyunun artık keyfi kalmadı.

0000158351

Düşman takıntılı kulüp başkanları

Ayarı kaçmış, şaftı karaya oturtmuş kulüp başkanları sebebiyle ne statlarda karşılıklı tezahürat görebiliyoruz, ne de stat dışında yolda rahat yürüyebiliyoruz.

Hollywood’un büyük yıldızlarından birini bir Türk filminde oynatmak için getiriyorsanız, bunda bir amacınız olmalı, öyle değil mi? O halde bu kadar delice paraları yıldız oyunculara döken başkanların amatör küme maçı lezzetinde maç seyrettirmelerine ses çıkartacak kimse yok mu?

Kulüp yöneticileri divan kurullarına hesap verebilmek için statlardaki seyrimizin içine ederken, bizler de passolig ya da Lig TV gibi yerlere para  bayılmaya devam ediyoruz?

Bir arkadaşımız “aman, berbat bir konser” dese gitmeyiz, peki buna neden sessiz kalıyoruz?

Ufuk Koç
Kurşun İşlemez Satışçı ve kalabalık bir yazar kadrosuyla kaleme alınan İtirazım Var kitaplarının kalem efendisi. Eğitimci, danışman ve yönetici koçu. Eyefitturkey göz egzersizleri programının tasarımcısı ve yöneticisi. Soytarı avcısı olarak ek iş yapıyor. Yazıyor, bağırıp çağırıyor, hayata dair ufak tüyolar veriyor; Duyabilene…

One Comment

  1. Pingback: Cıvata

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]