İYİLİĞİNİZ İÇİN

YAĞ-KAS-KEMİK ÖLÇÜMÜ NEDİR, NE SIKLIKLA YAPILMALIDIR?

Eylül 19th, 2014 | by Serhat Sıdal
YAĞ-KAS-KEMİK ÖLÇÜMÜ NEDİR, NE SIKLIKLA YAPILMALIDIR?
Sağlık
0

Yağ-kas-kemik ölçümünün esas ismi “vücut kitle endeksi” olmakla birlikte, söyleniş kolaylığından dolayı YKK ölçümü olarak kullanılmaktadır. Ölçüm sonuçlarında yağ, kas, kemik oranlarıyla birlikte vücutta bulunan su miktarı da belirlenmektedir.

 

Spor ve beslenme biliminin gelişmesiyle artık sadece kiloya bakılmasının çok da anlamlı bir değer taşımadığı anlaşıldığından beri, vücut kitle endeksinin detaylarla öğrenilmesi ve buna göre beslenme ve antrenman programlarının hazırlanması, günümüz sağlıklı yaşam dünyasının vazgeçilmezi olmuştur.

 webmd_rf_photo_of_bmi_chart

YKK ölçümü yapılmadan önce, sadece boy ve kilonun çeşitli göstergelerle bize yön verdiği eski anlayış ve değerlendirme son derece kıt ve yanıltıcıydı. Eski değerlere göre örneğin 37 yaşında 1. 85 boyunda 90 kilo ağırlığında bir kişi fazla kilolu olarak değerlendirilirken, su an ayni kilo ve boya sahip birini çok fit bir şekilde görebiliyoruz. Bu da günümüzde standardize edilmemiş, kişiye özel değerlerin ne kadar önemli olduğunu ve kilo kontrolümüzün vücut kitle endeksi temel alınarak yapılması gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

 

YKK ölçümü yapmanın birçok yöntemi ve tekniğini bulunmaktadır (elektronik aletler, kaliper ve metre, su tankları vs ).

 

Her bir ölçüm biriminin kendine göre çıkan sonuç ve değerleri farklı olabilir. Bu da günümüzde sağlık merkezlerinde ve spor merkezlerinde birçok kişinin aklını karıştırmaktadır. Fakat aslında hemen hepsi doğrudur. Değerleri farklı olduğu için karışıklığa neden olur ancak kişi iki kilo yağ verdiğinde ister kaliper ister elektronik olsun her iki farklı ölçü birimi de ikişer kilo yağ azaldığını gösterecektir. Her ölçümde sağlıklı değerler elde etmek için ölçümün günün aynı saatinde, aynı tokluk oranı ve aynı miktarda sıvı alımıyla yapılmasına özen gösterilmelidir.10612889_10152770645618561_4883878132050022986_n

 

Ölçümlerin çok sık aralıklarla yapılması farklı değerlere ulaşacağından ve vücudun bu kadar kısa surede değişim göstermeyeceğinden dolayı tavsiye edilmez. Ölçümler özel durumlar dışında 6–8 haftada bir uygulanan beslenme ve antrenman programının hedefe ulaşmak yolundaki etkisini kontrol etmek amaçlı tekrarlanmalıdır. Daha kısa süreli ölçümlerin pek bir faydası ve anlamı yoktur. Kısa aralıklarla yapılan ölçümlerde mucize sonuçlar beklemek de hayalcilik olur.

 

Eğer fazla kilolarımızdan şikâyetimiz varsa ve normal bir tartıya çıktığımızda kilo kaybettiğimizi görüyorsak hemen sevinmemeliyiz. Çünkü kaybettiğimizin ne olduğunu bilmek çok önemlidir. YKK ölçümlerinin bizim için en önemli yanı kas ve yağ miktarlarını ve oranlarını belirleyebilmesidir. Kas kaybetmenin istenmeyen bir durum olduğu artık herkesçe bilinen bir gerçektir. Kas oranında azalma bir sorundur ve bu sorunun çözüm yollarına başvurulmalıdır.

article-new-ehow-images-a02-1n-sk-reduce-bmi-800x800

Serhat Sıdal
1973 İstanbul – Kınalı Ada doğumlu Serhat Sıdal, 3 kardeşin en büyüğü.
Kınalı Ada’da erken yaşta yüzmeyi öğrenen Sıdal, 12 yaşında Kınalı Ada Su Sporları Kulübünde yüzme takımına girdi. 15 yaşında su topu takımına girerek genç milli takıma da seçilme başarısını gösterdi. 17 yaşındaysa A milli su topu takımına seçilerek çok uzun ve başarılı bir milli sporcu kariyerine adım atmış oldu.
150’den fazla milli takımda yerini alan, hem milli takım kaptanlığı görevini almış, hem de Türkiye sayı krallığı unvanına da sahip olmuş bir sporcu olarak 1989 yılında antrenörlük hayatına başlamıştır.

Marmara Üniversitesi Spor Akademisi ve Beden Eğitimi Bölümünde okuyan Sıdal, 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston Kentinde Reebok University’de Master Trainer eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve antrenörlüğünü sürdürdü. Kişilere özel çalışma programının daha doğru sonuçlar verdiğine inanan Sıdal kendi alanlarında en iyi isimlerin de IF, Intelligence Fitness ekibinde yer veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]