İYİLİĞİNİZ İÇİN

YEREL TOHUMLARIN DİRENİŞİ BAŞLIYOR

Eylül 6th, 2014 | by Ali Özırmak
YEREL TOHUMLARIN DİRENİŞİ BAŞLIYOR
Ali Özırmak
0

Binlerce yıldır topraklarımıza ekilen yerel tohumlarımız…

 

Ektiği tohumlarla bitkisel tarımın yanında biraz da tohumluk yapan üreticilerimizin ek gelirleri…

 

En önemlisi tüm insanların damak tadı olarak alıştığı bitkisel üretimlerin ana kaynağı yerel tohumlarımız…

 

İnsanlığın ortak mirası ve emaneti yerel tohumlarımız…

 

Yıl 2006 ve ülkemizde bu tohumların satışı yasaklandığı gibi bu tohumlardan üretilen fidelerin de satışı da yasaklanmıştır. Her ne kadar ülkemizdeki yasaklar kademe kademe hayatımıza girecekse de bu, köylü, yerel, doğal, atalık tohumlarımızın yok oluşunun bir başlangıcı.

 

Yine de direnen ve olayın önemini kavrayan ve halen kendi tohumluklarını ayıran üreticilerimiz olduğu gibi bu tehlikeyi gören bazı duyarlı vatandaşlarımızın yerel tohumları yaşatma çabaları…

 tohumlarin_direnisi

Ülkemizde başlatılan, yerel tohumları yaşatma ve var etme çabaları ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim görevlilerinden Sayın Prof. Dr. Tayfun Özkaya ve Sayın Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, İzmir İl Tarım Müdürlüğünden Sayın Dr. Zerrin Çelik’in de içinde bulunduğu İzmir İli Çiftçi Örgütleri Güçbirliği Platformu ve Slow Food Çeşme/Alaçatı oluşumunun destekleriyle 29 Eylül 2010 tarihinde ülkemizde bir ilk yaşanarak İzmir Torbalı’da Yerel Tohum Takas Şenliği düzenlenir.

 

Bu şenliğin yapılmasına Torbalı Belediyesi büyük destek verirken İzmir / Torbalı / Karaot Köyü Tohum Derneği de tohumlarıyla katılım sağlayarak destek verir. Şenlikte, Karaot köylülerinin kendi üretimleri olan tohumlar başta olmak üzere yerel ve doğal tohumlarımız takasla el değişirmiş ve ücretsiz olarak da dağıtılmıştır.

 

Takiben 5 Şubat 2011 tarihinde İzmir / Seferihisar Belediyesi tarafından (bölgedeki hareket daha sonra Can Yücel Tohum Merkezi olarak büyüyecektir), ayrıca 30.07.2011 tarihinde Çanakkale Bayramiç Yeniköy Tohum Derneği tarafından Yerel Tohum Takas Şenlikleri düzenlenmiştir. Bu şenliklere ülkemiz Tarım Bakanlığı yetkilileri müdahale ederek “Yerel Tohum Takas Şenliğinin yasa dışı olduğu, Tohumculuk Kanunu maddelerinin ihlal edildiği ve bu nedenle yapılamayacağı” belirtilmiştir. Ancak ilgililerin direnişiyle Yerel Tohum Takas Şenlikleri normal seyrinde yapılmıştır. Yapılan bu şenlikler daha fazla ses getirecek ve günümüz tarihine gelindiğinde 26 Yerel Tohum Takas Şenliğine dönüşecektir.

 tohumlarin_direnisi2

 

Yerel Tohum Takas Şenlikleri nasıl yapılıyor?

 

Şenlikler, bölgelerdeki duyarlı vatandaşlarımız tarafından organize edilmektedir. Bu kapsamda bölgede köylüler ve küçük çiftçiler ziyaret edilir, onlara yerel tohumlarımızın önemi ve yaşaması gerektiği anlatılır, ellerinde yoksa yerel tohum takviyesi yapılarak yerel tohumlarımızın ekilmesine yardımcı olunur. Karşılaştıkları sorunlara çözüm bulunmaya çalışılır.

 

Şenlik günü, açılış konuşmalarının ardından yerel değerlerimize ilişkin, türküler, folklor gösterileri, mini tiyatrolarla günümüz gerçekleri aktarılmaya çalışılır. Şenlik bölgesindeki köylü ve küçük üreticilerimiz ürünlerini satmaya çalışır. Bu ürünler yerel tohumlardan üretilmiş ve üretim aşamalarında kimyasal kullanılmamıştır. Gayet sağlıklı olan bu ürünler şenliğe gelen katılımcılar tarafından satın alınarak küçük üreticilerimizin yaşamasına katkı sağlanır. Katılımcılara yöresel bir yemek sunulur. Takiben Tohum Takası ve Dağıtımı başlar. Önce tohum getiren katılımcılar birbirleriyle tohumlarını takas ederler, beğendikleri tohumlar karşısında ellerindeki tohumlardan verirler. En sonunda ise kalan tohumlar tüm şenlik katılımcılarına açılır. Herkes Tohum Takas masalarına giderek istedikleri tohumlardan ancak 1’er paket ve ücretsiz alabilirler.

 

 

 

Yerel Tohum Takas Şenliklerinin amacı

 

Yok olmakla karşı karşıya kalan yerel tohumlarımızın özellikle küçük üreticilerimizin tarlalarında yeniden yeşermesi hedeflenir. Bununla birlikte bahçelerde, teraslarda veya balkonlarda saksılar içinde ürünler yetiştirilir. Üreten kişiler sağlıklı ürünlere ulaşırken, bir tohumun yeşermesine tanıklık ederken, aynı zamanda yerel tohumlarımızı da saklayarak tohumlarımızın uzun ömürle olmasını sağlarlar.

 

 

Sizler de sayın okurlarımız, bölgelerinizdeki veya ulaşımı sağlayabilecek bölgelerdeki yerel tohum takas şenliklerine bizzat katılım sağlayın. Orada üreticilerin kendi üretimleri olan ürünlerden satın alarak onların var olma mücadelesine destek olun. En azından 1 paket tohum ücretsiz alarak bunu balkonunuzda ekin, çocuklarımıza yerel tohumların ve ürünlerinin tatlarını bizzat verin, onları da tohum ekmeye yönlendirin. Okullar, uygun olan okul bahçelerimizin gerek çiçeklendirilmesi ve gerekse en azından domates, salatalık, fasulye, karpuz, kavun gibi yetişmesi basit olan ürünlerden ekilmesine aracılık edin. Çocuklarımıza tohum ve tarım sevgisini aşılayarak yerel tohumlarımızın yaşamasına katkıda bulunun.

 

Bundan böyle okurlarımız, bölgelerinde veya yakın bölgelerindeki Yerel Tohum Takas Şenliklerine katılarak Yerel Tohumu yaşatma çabalarımıza destek olacağınıza inanıyoruz.

tohumlarin_direnisi3

Ali Özırmak
Emekli hava astsubayı. 2008 yılından bu yana meyve ağacı ve yerel sebze tohumlarının yaşamasına çaba harcamaktadır. Halen sosyal medyada ilk kez kurulan Yerel ve Doğal Tohum Takas ve Dağıtımı etkinliğini yürüten Facebook > Ulusal Tohum Takas Merkezi grubu kurucusu ve yöneticisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[blogger 1 items 2]